Тетяна ПОДОЛЯКА

Як оформити працевлаштування іноземного ІТ спеціаліста Україні

//

Як оформити працевлаштування іноземного ІТ спеціаліста Україні

Залучення кваліфікованого іноземного ІТ спеціаліста для роботи в українській компанії станом на сьогодні стає поширеною практикою і може дати конкурентну перевагу як на внутрішньому ринку України, так і на зарубіжних ринках при експорті послуг.

Крім того, працевлаштування іноземних працівників є наступним кроком після реєстрації бізнесу при здійсненні релокейту іноземної компанії в Україні. Компанії необхідно подбати не тільки про належну реєстрацію юридичної особи, а й про власних працівників. Роботодавець має отримати дозвіл на працевлаштування іноземця в територіальному центрі зайнятості.

Працевлаштування іноземця в Україні є однією з підстав для отримання посвідки на тимчасове проживання (ч. 4 ст. 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»). За ч. 4 ст. 4. іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні.

Станом на сьогодні документи на отримання дозволу на працевлаштування подаються до територіального центру зайнятості через будь-який центр надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП). Рекомендуємо звертатися в ЦНАП за місцем розташування юридичної особи роботодавця, адже на пересилання документів витрачається додатковий час.

          Для отримання дозволу на працевлаштування іноземця роботодавцю потрібно:

1. Зібрати необхідний пакет документів. А саме:

2. Забронювати місце в електронній черзі на сайті відповідного Центру надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП).

Вказати прізвище, ім’я, по-батькові, номер телефону особи, яка подаватиме документи. Обрати в меню «подача документів» та «інші послуги».

3. Подати документи.

Спеціаліст ЦНАПУ видасть Вам опис документів. Уважно перевірте дані, вказані в описі. У Вас можуть запитати ЄДРПОУ юридичної особи для ідентифікації роботодавця, перевірити повноваження особи, яка здійснює подачу документів. Інформація про розгляд заяви надсилається на електронну пошту, вказану в заявці. У разі відповідності всіх документів законодавству, дозвіл на працевлаштування іноземця видається протягом 7 робочих днів.

4. Якщо заява має недоліки, то розгляд заяви буде призупинено для їх виправлення.

Підставами для призупинення, відповідно до ч. 3 ст. 42-8 Закону України «Про зайнятість населення» є:

У рішенні про призупинення центр зайнятості самостійно визначає строк для виправлення недоліків заяви.

5. У разі прийняття рішення про видачу дозволу, протягом 10 робочих днів з дня отримання такого дозволу, сплатити визначену ч. 1 ст. 42-4 Закону України «Про зайнятість населення» плату.

Розмір плати за видачу або продовження дії дозволу становить:

Строк видачі

Розмір плати

від 1 до 3 років або їх дія  продовжується на такий строк

6 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем подані документи

від 6 місяців до 1 року включно або їх дія продовжується на такий строк

4 прожиткові мінімуми для працездатних осіб, встановлені законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем подані документи

до 6 місяців або їх дія продовжується на такий строк

2 прожиткові мінімуми для працездатних осіб, встановлені законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем подані документи

 

Прожитковий мінімум станом на 1 січня 2021 року – 2270 грн. Тобто якщо дозвіл видано на строк від одного до трьох років сплачується 13620 грн, від шести місяців до одного року (включно) 9080 грн, до 6 місяців – 4540 грн.

Дозвіл можна забрати у ЦНАПі, де було подано документи, пред’явивши опис документів, паспорт та довіреність (у разі подачі документів представником роботодавця).

6. Надати копію трудового контракту до ЦНАПу.

Роботодавець зобов’язаний укласти з іноземцем трудовий договір (контракт) не пізніш як за 90 календарних днів з дати видачі дозволу та у десятиденний строк після укладення трудового договору (контракту) надати його копію, засвідчену роботодавцем, до ЦНАПУ.

У разі вчинення усіх вищезазначених дій іноземець матиме підставу для отримання посвідки на тимчасове проживання, а роботодавець матиме право на застосування праці іноземця.

Як висновок варто відзначити, що процедура отримання дозволу на працевлаштування не є складною. Головне - правильно оформити всі необхідні документи. У разі відсутності можливості у роботодавця пройти всю процедуру самостійно, а також в нестандартних ситуаціях (наприклад, на неповний робочий ставку) і в разі наявності проблемних питань, ми рекомендуємо залучати кваліфікованих юристів, які мають досвід в даній сфері.

Як оформити працевлаштування іноземного ІТ спеціаліста Україні
Як оформити працевлаштування іноземного ІТ спеціаліста Україні

Тетяна ПОДОЛЯКА

Помічник юриста, Україна

Киев

Як оформити працевлаштування іноземного ІТ спеціаліста Україні

+380 67 371 36 92

Як оформити працевлаштування іноземного ІТ спеціаліста Україні

tatiana.podolyaka@sbh-partners.com
Спеціалізація:

Безпека бізнесу

Інтелектуальна власність

Вирішення спорів

Кримінальне право

Договірне право

Трудове право


Мови:
українська, російська, англійська, німецька, польська